Adopcja zwierzaka jest dla całej rodziny decyzją bardzo poważną, zmieniającą wiele kwestii codziennych, ale jednocześnie czasem radosnego oczekiwania. W oczekiwaniu tym często jednak zapominamy o istotnych sprawach, które trzeba przygotować, zanim pojedziemy po zwierzę i przywieziemy je do naszego domu. Sprawdźmy, co musimy mieć w pogotowiu oraz o czym pomyśleć.

Adopcja zwierząt ze schroniska rządzi się swoimi prawami, dlatego też trzeba pamiętać o rzeczach praktycznych, niezbędnych nam zarówno w domu, jak i poza nim, jak również o formalnościach. Zanim przywieziemy zwierzę do naszego domu, musimy się do tego odpowiednio przygotować, a także mieć pewność, że zwierzak zostanie nam wydany dokładnie wtedy, gdy po niego pojedziemy.

adopcja zwierząt ze schroniska

Dokumenty i formalności

W większości przypadków adopcja zwierząt ze schroniska jest możliwa jedynie w przypadku osoby pełnoletniej, która okaże dowód tożsamości, a także podpisze umowę adopcyjną. Co więcej, nie może to być osoba po spożyciu alkoholu czy zachowująca się w sposób podejrzany albo nieprzewidywalny. W wielu przypadkach schroniska realizują program wizyt przedadopcyjnych w chętnych domach – ważne jest zatem, aby o decyzji przygarnięcia zwierzaka wiedzieli wszyscy domownicy i byli na nowego towarzysza zdecydowani. Z tego powodu, aby adopcja zwierzaka ze schroniska się powiodła, musimy pojechać tam wcześniej, wyszukać odpowiednie, pasujące do naszych zwyczajów zwierzę, a następnie często zarezerwować je do czasu przejścia wizyty albo odebrać z pełnymi dokumentami.

To, co niezbędne

Adopcja zwierząt ze schroniska wiąże się z koniecznością ich przetransportowania do domu czy gabinetu weterynarza, gdzie przejdą podstawowe badanie i zostaną wpisane do dokumentacji. Aby to zrobić, w przypadku psa dobrze jest kupić regulowaną obrożę albo szelki (jeśli dokładnie znamy wymiary) oraz smycz. Adopcja zwierząt ze schroniska w przypadku egzemplarzy psów lękliwych powinna być zabezpieczona kagańcem oraz szelkami i obrożą z przypiętymi do niej smyczami jednocześnie. W przypadku kotów czy mniejszych psów należy zdecydować się na transporter, który pozwoli na bezpieczne i zasadniczo mało stresujące przewiezienie zwierzaka.