Dania bezmięsne ostatnio mają coraz więcej zwolenników. Dzieje się to z dwóch głównych przyczyn - coraz więcej mówi się o złych warunkach, w których żyją zwierzęta hodowane na rzeź, a także ze względu na to, że dieta bezmięsna jest dla nas korzystna ze względów zdrowotnych. Wegetarianizm wyklucza także jedzenie dziczyzny, ryb i jajek.



Świadome wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego pozwala nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas problemów ze zbędnymi kilogramami. Znakomicie zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że smażone mięso polane tłustym sosem w połączeniu z ziemniakami, czyli obiad, który często widnieje na polskich stołach, z pewnością nie przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki. Ponadto takie potrawy są szkodliwe dla osób chorujących na serce lub na przykład mających problemy z układem trawienia. Dieta wegetariańska zawiera duże ilości cennego błonnika, bardzo ważnego w procesach trawienia. Żywność, w której brakuje mięsa pozwala też utrzymać niski poziom cholesterolu.



Warto też wiedzieć, że wegetarianie do późnych lat są wytrzymali fizycznie i uprawiają różne sporty. Osoby rezygnujące z mięsa odczuwają też często znaczną poprawę samopoczucia, lepiej sobie radzą ze stanami depresyjnymi.



Jednak decydując się na to, że dania bezmięsne na stałe zagoszczą na naszych stołach, a mięso całkowicie zniknie z naszej lodówki, musimy zdobyć wiedzę niezbędną do tego, by odżywiać się racjonalnie i bez szkody dla zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że źle skomponowana dieta wegetariańska prowadzi do poważnych niedoborów żywieniowych, a jest to szczególnie niebezpieczne, gdy mięso przestają jeść dzieci lub młodzież w okresie intensywnego rozwoju. Przygotowywanie wartościowych dań nie zawierających mięsa zajmuje też sporo czasu.



Dania bezmięsne mogą z powodzeniem zastąpić posiłki do których przyzwyczajeni są mięsożercy. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do szerokiej gamy różnych produktów spożywczych mogących sprawić, że wegetarianizm stanie się znakomitym sposobem na życie.