Dolegliwości po porodzie zakończonym przez cesarskie cięcie obejmują przede wszystkim ból lub infekcję rany. W niektórych przypadkach może dojść do krwawienia wewnątrzmacicznego. Tego typu zabieg jest wykonywany w momencie zagrożenia życia matki i/lub dziecka, tylko na zlecenie lekarza.

Pierwsze tygodnie dla kobiety po cesarce są podobne jak u pań po porodzie naturalnym. Skurcze macicy, bolesność piersi, krwawienie połogowe i stan ogólnego wyczerpania - to z nimi należy się zmierzyć. Kwestią odmienną pozostaje jednak właściwa pielęgnacja rany pooperacyjnej na podbrzuszu, na której w początkowym okresie znajduje się specjalny opatrunek. W okolicy blizny wiele pań skarży się na ból, co jest najczęściej występującą dolegliwością po porodzie. Aby przynieść ulgę, można sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe. Niepokojący jednak może być wyciek o ropnym zabarwieniu z rany, ból w podbrzuszu nie reagujący na leki czy wysoka gorączka. Wszystkie te objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, aby możliwe okazało się określenie źródła ich występowania. Po cesarskim cięciu może dochodzić także do innych komplikacji, jakimi są zatory naczyniowe i zaburzenia krążenia krwi, wynikające z podania środków znieczulających.

dolegliwości po porodzie

Problemy z laktacją jako dolegliwość po porodzie CC?

Często możemy spotkać się z poglądem, iż wielokrotnie występującym problemem po cesarskim cięciu jest opóźnienie laktacji. W istocie jednak rzadko tak się zdarza, albowiem pokarm w piersiach pojawia się. Niemniej jednak noworodek na początku nie je zbyt dużo, dlatego ilość mleka stopniowo się powiększa. W czasie karmienia nasilać się będzie ból brzucha, co stanowi normalny objaw – zarówno po porodzie naturalnym, jak i tym zakończonym przez cesarskie cięcie. Podczas ssania wydzielana jest oksytocyna, wywołująca obkurczanie się ścian macicy, co w konsekwencji powoduje dolegliwości bólowe brzucha.

Bliznowiec

Dolegliwości po porodzie zakończonym przez cesarskie cięcie mogą dotyczyć bliznowacenia rany na podbrzuszu. W miejscu cięcia na skórze tworzy się brzydko wyglądające zgrubienie, będące następstwem przerostu tkanek. Choć nie jest groźny, niemniej jednak nieestetycznie się prezentuje. Wówczas konieczne będzie stosowanie specjalistycznych maści lub poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Jeżeli chcecie przeczytać więcej na temat dolegliwości po porodzie, koniecznie odwiedźcie ten blog: http://jestemmama.pl/dolegliwosci-po-porodzie-naturalnym/