Mianem drożdży winiarskich nazywamy specjalnie hodowane i starannie dobierane szczepy drożdży, które są odpowiednie do fermentacji własnoręcznie przygotowanych nastawów. Stanowią najważniejszy element, część składową, całego procesu przygotowywania wina, albowiem w bezpośrednim zakresie odpowiadają za fermentację alkoholową. Ich działanie opiera się na rozkładzie cukru do dwutlenku węgla i etanolu.

Drożdże winiarskie – czy zawsze należy po nie sięgać?

Są osoby, które twierdzą, że skoro te mikroskopijne organizmy w naturalny sposób bytują na skórkach owoców, ich sztuczne dodawanie do procesu, jest po prostu zbyteczne. Czy, aby na pewno jest to słuszna teoria? Bazując jedynie na tych naturalnych, dzikich, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektów, jakie uzyskamy. Dotyczy to zarówno długości całego procesu, jak i jego stężenia. Drożdże winiarskie wykluczają wszystkie te wątpliwości, albowiem nie tylko umożliwiają stworzenie smacznego trunku, ale również dobrego jakościowo. Co więcej, ich zakup nie należy do najdroższych, dlatego nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia finansowego dla żadnego pasjonata win.

Drożdże aktywne i pasywne

Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje drożdży winiarskich – aktywne i pasywne. O ile pierwsze są gotowe niemal natychmiast do użycia, drugie wymagają od użytkownika specjalnego przygotowania.

Gatunek drożdży a rodzaj trunku

W zależności od posiadanych owoców i oczekiwań, co do produktu finalnego, mamy do wyboru wiele gatunków drożdży. Malaga stanowi szczep szlachetnych drożdży, które polecane są do produkcji win deserowych, lżejszych win czerwonych i różnych win białych. Zalecana w przypadku alkoholi z aronii i czarnych winogron.

Kolejny gatunek, jaki możemy wyróżnić to Tokay, przeznaczony do fermentacji nastawu z jabłek, moreli, poziomek, renklody, winogron białych czy truskawek. Zawiera mocniejsze drożdże winiarskie, wykazujące się odpornością na wysokie stężenie cukru oraz alkoholu. Polecane dla początkujących, z racji nieskomplikowanego i wygodnego sposobu zastosowania.

Z kolei Bordeaux to sprawdzony wybór dla pasjonatów lekkich win czerwonych z ciemnych winogron, aronii, porzeczek i czereśni. Okażą się doskonałym rozwiązaniem w przypadku trudności z matką drożdżową albo gdy nastawimy niezaplanowane wino, minimalizując ewentualne fiasko z podjętej fermentacji.

Spośród wielu gatunków drożdży winiarskich można wyróżnić także Madeirę, których cechą charakterystyczną jest gotowość do działania. Polecane do mocnych, półsłodkich i słodkich win białych i czerwonych. Podkreślają smak moreli, białych i czerwonych porzeczek, malin, truskawek czy agrestu.

Drożdże winiarskie znajdziesz na https://www.winodomowe.pl/pol_m_Wino-domowe_Drozdze-winiarskie-105.html.