Menu

Oznaczenia na felgach – co można z nich wyczytać?

21 stycznia, 2016 - Hobby

Felga to element podwozia samochodu, której zadaniem jest wentylowanie elementów układu hamulcowego. Na tą metalową obręcz nakładana jest opona – sprzęt ten jest zatem niezwykle ważny i należy kupować go z głową. Tym bardziej, że nie każdy rodzaj pasuje do każdego auta. Kupując felgę, należy zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie się na niej znajdują – i z których można sporo wyczytać, choć niestety niewiele osób zwraca na nie uwagę. Co więc znaczą poszczególne litery i cyfry, użyte w tych oznaczeniach?

Wyjaśnienie skrótów

felgaKażde oznaczenie składa się z pięciu różnych elementów – dzięki wiedzy o tym, co oznacza każdy z nich, jesteśmy w stanie dobrać właściwą, metalową obręcz do kół konkretnego pojazdu. Jak wygląda takie oznaczenie?
– pierwsza cyfra wskazuje na szerokość, wyrażoną w calach
– litera, która znajduje się po pierwszej cyfrze to oznaczenie profilu kołnierza
– cyfry, które się następnie pojawiają wskazują na średnicę w calach
– na końcu pierwszej części oznaczenia znajduje się litera wraz z cyfrą (na przykład H2) wskazująca na profil przekroju
– druga część oznaczenia w całości oznacza osadzenie (innymi słowy, wyrażoną w milimetrach odległość płaszczyzny montażowej od płaszczyzny symetrii)
Warto jeszcze uściślić coś, co odnosi się do drugiego z wymienionych elementów – jeśli felga oznaczona jest literą J, nadaje się do samochodów osobowych, a jeśli dwoma literami (JJ), to znak, że nadaje się do samochodów terenowych.

Felga stalowa – parametry

W stalowej odmianie metalowych obręczy, zapis oznaczenia jest nieco inny. Wszystko dlatego, iż muszą one spełniać dodatkowe wymogi. Dlatego też prócz takiego zapisu, jaki przytoczono w poprzednim akapicie, dzięki oznaczeniu można zapoznać się również z następującymi danymi:
– ilość otworów montażowych
– średnica okręgu z opisanymi na niej otworami montażowymi (wyrażona w milimetrach)
– średnica okręgu centralnego (wyrażona w milimetrach)
Ostatni parametr wydaje się być najważniejszy i należy zwrócić na niego szczególną uwagę – jeśli niewłaściwie go dobierzemy, może to wywołać drgania i wibracje, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu na drodze.

https://felgeo.pl/

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*