Wiadomo powszechnie, że głowa jest jedną z najbardziej wrażliwych części ciała, która reaguje na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też powinna być odpowiednio zabezpieczana – szczególnie w przypadku dzieci. Zarówno w czasie upalnych dni, jak również w czasie mrozów, odpowiednia temperatura ciała zapewnia dobre funkcjonowanie i samopoczucie. Głowy nie wolno ani wyziębiać, ani przegrzewać. W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć je na zimę? Oczywiście dobierając odpowiednie czapki zimowe. W szafie warto mieć kilka rodzajów, które będą używane w zależności od pogody.

Nakrycia głowy na sezon zimowy - przegląd rodzajów

Czapki zimowe to niezwykle szeroka kategoria dodatków do odzieży. Do nakryć głowy dedykowanych na najzimniejszą porę roku należą między innymi czapki typu:

  • krasnal lub smerf (z charakterystyczną częścią z tyłu głowy, nawiązującą wyglądem do bohaterów dziecięcych bajek);
  • beanie (charakterystyczna, prosta czapka z wywiniętym dodatkowo dolnym brzegiem);
  • trekkingowa (wykonana z wodoodpornej tkaniny wierzchniej, ocieplana wewnątrz, z mocno zabudowaną częścią nauszna, często także z daszkiem, doskonała na górskie wyprawy);
  • tzw. "uszatka" (szczególnie kojarzona z czasami dzieciństwa, mocno zabudowana czapka z wydłużoną częścią nauszną oraz wzmocnieniami z wełny lub futra wewnątrz oraz na wywiniętej listwie brzegowej i nausznikach, posiada troczki do wiązania lub jest bez nich);
  • z pomponem różnej wielkości, ilości i kształtu (wykonanym z takiego samego materiału jak całość czapki lub kontrastowym, np. z futerka, polaru czy wełny);
  • tzw. "peruwianka" (podobnie jak "usztaka" ma mocno wydłużoną część nauszną oraz długie troczki do wiązania, wykonana jest zwykle z wełny lub podobnego materiału dzianinowego, posiada charakterystyczny wzór i krój).

Jakie nakrycie głowy najlepiej wybrać na zimę dla siebie i dla dziecka?

Na bardzo zimne, mroźne i wietrzne dni warto mieć w garderobie czapki zimowe ocieplane. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór nakryć głowy wykonanych specjalnie na tę cześć zimy. czapki zimoweCzapki z rozbudowaną częścią nauszną, wiązane troczkami pod szyją, z dwiema lub nawet trzema warstwami ochronnymi, wykonane z ciepłych materiałów jak dzianina, wełna czy polar, są polecane na szczególnie mroźne dni. Do wyboru są również czapki zimowe w formie kominiarek, które chronią zarówno szyję, jak i wrażliwe części głowy i twarzy (uszy, czoło, policzki, noc, broda). Można zakupić wersję z wycięciem na całą twarz (zakryte są czoło, skronie, uszy oraz broda) lub tylko z otworami na oczy oraz usta. Duży wybór czapek zimowych możesz znaleźć tutaj: https://buff.pl/pol_m_Czapki-zimowe-1769.html.

Czapki przejściowe

W czasie przejściowym pomiędzy sezonami jesień-zima oraz zima-wiosna można wybrać czapki zimowe charakteryzujące się innymi parametrami. Powinny być ciepłe, jednak mogą być już cieńsze niż te zakładane przy ujemnych temperaturach. Warto zadbać, by wierzch czapki chronił przed opadami takimi jak śnieg czy deszcz. Wiele modeli z kategorii czapki zimowe posiada odpowiednio wzmocnione warstwy wodoodporne. Czapka na sezon przejściowy powinna również dobrze zabezpieczać wrażliwe części ciała jak uszy i czoło. Może być jest jednak znacznie cieńsza, jednowarstwowa lub z cieńszą podszewką. Dobrze, gdy jest wykonana z miękkich, naturalnych tkanin jak dzianina, bawełna, polar czy wełna. Podszewka, która wypełnia czapki zimowe powinna dobrze zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi.