Łazienka pełni dwojaką funkcję – miejsca, w którym dbamy o higienę oraz pomieszczenia do relaksu (o ile posiadamy wannę). Zaaranżowanie oświetlenia w łazience jest nie lada wyzwaniem. Wnętrze musi być jasne i równomiernie oświetlone (do wykonywania makijażu, golenia, zabiegów pielęgnacyjnych itp.), a zarazem posiadać nastrojowe światło, które umożliwi odpoczynek.

oświetlenie łazienkowe ledW łazience górne światło zazwyczaj nie jest centralnie położone. Często składa się z kilku punktów równomiernie rozmieszczonych na płycie sufitu. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie łazienkowe LED, czyli kilka żarówek połączonych w jeden system np. w podwieszanym suficie. Istotne są także lampy po obu stronach lustra, które odpowiednio doświetlą naszą twarz. W przypadku kinkietów najlepiej sprawdzają się klasyczne żarówki lub świetlówki energooszczędne. Jeżeli nasza łazienka ma duże rozmiary, musimy pamiętać o dodatkowych lampach we wszystkich miejscach, w których wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne.

Drugi rodzaj oświetlenia to takie, które daje nastrój. Do tego celu najlepiej nadają się taśmy LED, które są bardzo proste w montażu – wystarczy przykleić jedną stronę do powierzchni. Oświetlenie łazienkowe LED powinno być wodoszczelne (dotyczy to także sterownika), zwłaszcza gdy myślimy np. o zainstalowaniu go w pobliżu wanny. Taśmy z diodami dają świetny efekt dekoracyjny, można je zamontować w załamaniach ścian, sufitu, pod półkami lub wokół lustra na jego tylnej ścianie. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie oświetlenia łazienkowego LED między płytkami ceramicznymi.