Pies – kąpać czy nie?

Istnieje wiele tematów budzących kontrowersje w świecie zwierząt. Niektóre z nich, jak np. kwestia tego, czy psa należy kąpać, czy nie, w każdym pokoleniu właścicieli zwierząt mają swoich zwolenników. Tymczasem współczesny rynek produktów dla zwierząt dostosowuje się powoli do potrzeb każdego właściciela, oferując jemu oraz zwierzakowi to, co dla nich zdecydowanie najlepsze.

Temat kąpieli psów niejednokrotnie dotykany jest również przez weterynarzy i prawda jest jedna – trzeba zachować złoty środek. Zarówno zbyt częste kąpiele psa, jak i ich zupełny brak mogą w pewnych sytuacjach niewłaściwie wpływać na kondycje czworonoga. Z tego powodu też trzeba odpowiednio dobrać zarówno styl działania, jak również i preparaty do pielęgnacji czworonoga.

Bez niepotrzebnej chemii

szampon dla psówPrzede wszystkim szampony dla psów powinny być dostosowane do rodzaju sierści oraz indywidualnych potrzeb danego psa. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wszystkie preparaty muszą być naturalne, a więc im mniej chemii, konserwantów i substancji zapachowych sztucznego pochodzenia, tym lepiej. To sprawia, ze szampon dla psa nie będzie zmywał dobrej warstwy fizjologicznej z psiej skóry, a jedynie odświeży ją i usunie wszelkie zabrudzenia oraz ewentualne ogniska rozwoju bakterii. Drugą kwestią jest rzecz jasna dopasowanie do rodzaju sierści – inny jest szampon do sierści długiej, zapobiegający kołtunieniu, inny zaś ten do sierści krótkiej, np. białej czy czarnej.

Alternatywa dla kąpania

Nawet najlepsze szampony dla psów nie zastąpią podstawowej pielęgnacji w formie czesania czworonoga – warto to robić regularnie, bo usuwamy martwy włos oraz dodatkowo zanieczyszczenia z sierści. Jeśli potrzebujemy jedynie odświeżyć wygląd psa np. przed wystawą, to dobrze sprawdzą się suche szampony dla psów; należy jednak używać ich w ostateczności. Przy psach długowłosych i kołtunach powstałych do spacerach dobrze sprawdzą się rozmaite preparaty w sprayu do rozczesywania sierści. Ich wykorzystanie sprawia, że nie musimy kąpać całego psa, zwłaszcza przy niewielkich problemach z sierścią. Więcej kosmetyków do pielęgnacji psiej sierści można znaleźć na stronie: https://www.keko.pl/pol_m_Psy_Pielegnacja-i-higiena-psa_Szampony-dla-psow-373.html.