Menu

Kiedy kupić pierwszą pościel dziecięcą?

Styczeń 13, 2017 - Dziecko

Wielu rodziców traktuje dzieci jak swoje miniaturowe kopie, fundując im rozmaite produkty niekoniecznie potrzebne, a czasem nawet szkodliwe dla ich zdrowia i stanowiące zagrożenie dla życia. Nawyk kupowania dziecku pościeli już w pierwszych miesiącach życia jest nie tylko niebezpieczny dla dziecka, ale i wysoce szkodliwy. Sprawdźmy, dlaczego oraz kiedy w takim razie kupić dziecku pościel.

Współcześnie produkty z działu bielizny pościelowej zachęcają do zakupów pięknymi barwami i niesamowitym wyglądem. Wart jednak wiedzieć, że o wiele ważniejsze od estetyki jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego pościel dla dzieci warto kupować w rozsądny sposób i nie czynić z niej miniaturowej wersji pościeli dla dorosłych.

Co z pościelą dla noworodka?

Specjaliści od snu, ale i ortopedzi dziecięcy oraz pediatrzy zalecają, aby w łóżeczku noworodka i niemowlęcia przynajmniej do okolic 18 miesięcy nie znajdowała się pościel dla dzieci. Konkretnie oznacza to brak poduszki – najzdrowsze i najbezpieczniejsze jest dla takiego dziecka spanie płasko – oraz brak ciężkiej kołdry, w którą dziecko może się zaplątać albo którą może narzucić na głowę bez umiejętności odkrycia się. Zamiast pościeli dla dzieci warto inwestować na tym etapie przede wszystkim w rożki oraz cieplejsze body do spania.

Pościel dla kilkulatka

Kilkulatek już zdecydowanie może mieć swoją pościel dla dzieci. Istotne jest, aby kołdra była lekka oraz miała rozmiar do 100×135 cm oraz cienką, płaską poduszkę o rozmiarze 40×60 cm. Taka pościel zwykle wystarczy dziecku od drugiego do piątego roku życia. Ważne jest, aby była ona regularnie prana, a w przypadku rozmaitych wpadek, np. z załatwieniem potrzeb w nocy, dobrze sprawdzi się pościel bawełniana.

Pościel dla starszego dziecka

Dziecko powyżej piątego roku życia może mieć już całkiem „dorosłą” pościel dla dzieci – z poduszką w rozmiarze 70×80 cm i kołdrą 140×200 cm. Istotne jest, aby pościel odpowiadała dziecku wizualnie, tj. była dla niego przyjemna i ciekawa, ale nie zbytnio rozbudzająca; według psychologów jest to wskazane, jeśli dziecko ma nocne lęki albo problem z zasypianiem.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*