Postęp technologiczny w dziedzinie sprzętu do gospodarstw domowych odbywa się błyskawicznie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają wykonywać codzienne czynności nie tylko sprawniej, lecz często także lepiej. Ich niezaprzeczalnym atutem w czasach, gdy życie toczy się w bardzo szybkim tempie, jest możliwość oszczędzania czasu. Miejsce tradycyjnych odkurzaczy powoli zaczynają zastępować innowacyjne roboty.

Możliwości robota

Automatyczna pomoc w sprzątaniuRobot odkurzacz zalicza się do kompaktowych rozmiarów inteligentnych urządzeń wyposażonych w czujniki umożliwiające samodzielną pracę. Dzięki swojej konstrukcji ten innowacyjny sprzęt sam porusza się po podłodze, omija napotkane przeszkody oraz zasysa pojawiające się na jego trasie śmieci i kurz. W zależności od generacji sprzętu, zaimplementowane w nim algorytmy umożliwiają pracę o różnym stopniu skomplikowania. Najprostszy model robota odkurzacza porusza się po z góry zaprogramowanym torze, np. w linii prostej od ściany do ściany lub spirali. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w szereg skomplikowanych sensorów, umożliwiających bezkolizyjne poruszanie się po całej powierzchni mieszkania. 

Ile śmieci pomieści robot?

Istotnym parametrem, jaki posiada robot odkurzacz jest pojemność miejsca na zebrane odpady. Ze względu na rozmiary i budowę urządzenia nie jest ono wyposażone w worek, lecz plastikowy pojemnik, który należy regularnie opróżniać. Wielkość miejsca na uprzątnięte śmieci i kurz mieści się z reguły w zakresie 0,5 do 0,7 litra. Im większa pojemność, tym rzadziej trzeba będzie czyścić robota.

Jak sterować innowacyjnym urządzeniem odkurzającym?

Przydatnym elementem służącym do  sterowania robotem odkurzaczem jest programator. Za jego pomocą można ustawić czas sprzątania oraz godziny pracy na poszczególne dni tygodnia. Bardzo wygodnie jest zaprogramować swojego robota na sprzątanie w czasie naszej nieobecności w domu. Innowacyjnym rozwiązanie stanowi aplikacja na smartfon pozwalająca komfortowo w pełni sterować robotem odkurzającym oraz monitorować jego stan techniczny. 

Zalety sprzątania z pomocą robota

Zaawansowane technologicznie urządzenia odkurzające pozwalają na znaczną oszczędność czasu. Najnowsze modele są na tyle samodzielne i inteligentne, że mogą uprzątnąć podłogę podczas, gdy my przebywamy poza domem. Niewielkich rozmiarów sprzęt bez problemu zmieści się w wiele miejsc do których dostęp jest utrudniony, np. pod szafy czy sofę. Specjalne programy pozwalają robotom odkurzającym dokładnie oczyścić nawet wymagające precyzji kąty. Większość z nich generuje znacznie niższy hałas niż tradycyjne odkurzacze. Dzięki kompaktowym wymiarom można schować je na niewielkiej powierzchni półki czy szuflady.