Problemy z ciśnieniem krwi to jedna z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia, a nawet przedwczesnej śmierci. Przyjmuje się, że nadciśnienie jest nawet groźniejsze niż zła dieta lub palenie tytoniu. Chorzy muszą przyjmować codziennie leki, a także wykonywać regularne badania.

ciśnieniomierz elektronicznyCiśnieniomierze do domowego użytku przydają się nie tylko w przypadku osób z problemami. Każdy dorosły człowiek powinien kontrolować ciśnienie krwi i w razie potrzeby konsultować się z lekarzem. Miarodajne badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, po odpoczynku, najlepiej rano. Kontrolę należy przeprowadzić w przypadku wystąpienia bólu głowy, złego samopoczucia, osłabnięcia, szumu w uszach.

Do użytku domowego najczęściej wykorzystuje się ciśnieniomierze elektroniczne, rzadziej rtęciowe. Modele elektroniczne dzielą się również na nadgarstkowe i naramienne. W pierwszym wypadku mankiet zakłada się na nadgarstek, a w drugim na ramię. Pompowanie mankietu najczęściej następuje automatycznie, jednak niektóre urządzenia wyposażone są w pompkę do ręcznego pompowania. Ciśnieniomierze rtęciowe są najdokładniejsze, jednak mają większe rozmiary, a przy tym są trudniejsze w obsłudze. Zawierają też rtęć, dlatego ich utylizacja jest trudniejsza.

Ciśnieniomierze elektroniczne najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, które dają pełniejszy obraz stanu zdrowia pacjenta. Dzięki nim możemy zmierzyć również tętno, a nawet sprawdzić, czy nasze serce bije w równym tempie. Przeważnie mamy również możliwość zapamiętania kilku, a nawet kilkudziesięciu poprzednich odczytów, co bardzo przydaje się w kontrolowaniu pracy układu krwionośnego.

Bardziej zaawansowane technicznie egzemplarze są proporcjonalnie droższe, ale niezbędne w przypadku przewlekłych i długotrwałych problemów. Do wykonywania sporadycznych badań wystarczą proste modele. Najlepsze na rynku są manualne ciśnieniomierze klasy hi-end, które są bardzo dokładne, a przy tym posiadają dodatkowe opcje ułatwiające monitorowanie zdrowia. Ich cena może dochodzić jednak do kilkuset złotych.