Organza i wachlarz jej zastosowań

Organza to jeden z materiałów, który jest niezwykle powszechnie stosowany w wielu dziedzinach, w głównej mierze jako materiał dekoracyjny. Powodem tego jest jej wygląd jak również bardzo duża łatwość jej układania oraz modelowania. Materiał ten ma wiele odmian, w zależności od tego, z czego jest wykonany. Tradycyjnie organza powinna być wykonana z przędzy jedwabnej, jednakże taka jest dość droga i nie każdy mógłby sobie na niego pozwolić. Na rynku więc pojawiły się swoiste zamienniki, czyli organza wykonywana z bawełny czy różnorodnych włókien syntetycznych. Wyglądem do złudzenia przypomina ona tą produkowaną z przędzy jedwabnej, jednakże jest od niej znacznie tańsza. Organzę jedwabną wciąż stosuje się do wykonywania ubrań, które charakteryzują się lekkością i przezroczystością. Dlatego też jest bardzo chętnie wykorzystywana przez projektantów do szycia z niej szali czy zwiewnych, letnich kreacji damskich. Niezwykle efektownie także prezentują się suknie wieczorowe, uszyte z kilku warstw organzy, często różnokolorowych oraz odmiennie szytych.

OrganzaRóżne zastosowanie

Poza krawiectwem organza znalazła bardzo szerokie zastosowanie we florystyce. Doskonale sprawdza się jako dodatek do kompozycji kwiatowych można z niej bez problemu tworzyć kokardy lub stosować jako produkt do owijania gotowych kompozycji. Z racji tego, że organza jest przezroczysta nie zaciemnia kompozycji i można dostrzec, co znajduje się poza nią. Tą właściwość organzy w połączeniu z nieco połyskliwą warstwą materiału wykorzystuje się, tworząc ozdobne woreczki na prezenty. W znacznej większości wykonuje się je właśnie z tego materiału, ze względu na to, że idealnie się sprawdzają. Organza poza tym nie gniecie się, co sprawia że zawsze wygląd dobrze. Można więc zapakować w nią przedmiot i mieć pewność, że będzie wyglądał dobrze.

Szeroki wybór

Na rynku organza dostępna jest w postaci rolek o długości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Również ich szerokość jest różnorodna, aby każdy bez problemu znalazł dla siebie coś odpowiedniego. Dużym powodzeniem cieszy się nie tylko gładka organza, ale także taka, która wygląda jak pognieciona. Oczywiście wybranie odpowiedniej do wykonania danej czynności uzależnione jest wyłącznie od inwencji własnej osoby wykonującej kompozycję. Niska cena tych materiałów, przede wszystkim mowa o tych wykonywanych ze sztucznych włókien sprawia, że ich zastosowanie staje się z każdym dniem coraz bardziej powszechne. W związku z tym kompozycje, do których jest wykorzystywana również nie zaliczają się do najdroższych. Bardzo często organzę wykorzystuje się jako materiał dekoracyjny, na przykład podczas dekorowania sal na wesela czy inne uroczystości.

Artykuł powstał dzięki współpracy z http://dekor-hurt.pl/2-woreczki-z-organzy