Jeżeli chodzi o zasłanianie okien i chronienie pomieszczeń przed zbyt silnym światłem słonecznym, to ludzie wykazali się niesamowitą wręcz kreatywnością. Istnieją całe dziesiątki projektów i pomysłów, które wykorzystują najprzeróżniejsze patenty na blokowanie światła. Do ich budowy stosuje się również bardzo wiele różnych materiałów, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Wreszcie, diametralnie różne może być ukształtowanie tych materiałów, co z kolei wpływa na właściwości danej zasłony – przykładem tutaj mogą być plisy.

Drewno ciągle w modzie

Jednym z najstarszych materiałów znanych człowiekowi jest drewno. Nic zatem dziwnego, że właściwie od zawsze stosuje się je również do zasłaniania okien. Najbardziej charakterystycznymi drewnianymi zasłonami są okiennice. Te dodatkowe, zewnętrzne skrzydła okien, używane są od starożytności. Bardzo charakterystyczne dla polskiej wsi jeszcze sprzed stu lat, wyszły z mody na rzecz bardziej nowoczesnych zamienników, ale wciąż można znaleźć je w niektórych zakątkach kraju. Okiennice pojawiają się też w niektórych nowoczesnych projektach architektonicznych, z powodów czysto estetycznych. Zazwyczaj jednak drewno spełnia rolę pomocniczą w konstrukcjach okiennych i robi się z niego ramy oraz karnisze. Z jednym ciekawym wyjątkiem, jakimi są drewniane żaluzje. Zdobywają one sobie coraz większą popularność, bowiem doskonale komponują się z drewnianymi meblami. Meble tego typu wróciły ostatnio do mody, stąd też i większe zapotrzebowanie na drewno na oknach.

plisyAluminium

Aluminiowe żaluzje były szalenie popularne w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.Moda na nie przywędrowała do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych, a w hollywoodzkich filmach z tej epoki były wręcz nieodłącznym elementem. Żaluzje aluminiowe są nieco żmudne w czyszczeniu, bowiem trzeba przecierać każdą blaszkę z osobna. Rekompensują to niezwykłą elastycznością – blaszki dają się odginać, co pozwala na szybki rzut okiem na zewnątrz bez konieczności podnoszenia całej żaluzji. Dostępne w setkach różnych kolorów, dawały się dopasować niemal do każdego wnętrza.

Tkanina

W temacie ochrony mieszkania przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, prym niemal od zawsze wiodły tkaniny. Stosuje się tutaj różne sprytne sposoby – na przykład plisy wyglądem przypominają harmonijkę, którą zwija się na pożądaną wysokość za pomocą sznureczków. Ich konstrukcja zapewnia dodatkową izolację przed zimnem. Są też zasłony prostsze niż plisy – na przykład rolety rzymskie, które są właściwie pojedynczą płachtą tkaniny zwisającej na oknie. Kiedy się je zwinie, tworzą u szczytu okna urocze draperie.