Dzieci są wrażliwe na ewentualną obecność patogenów, bakterii, alergenów i innych mikroorganizmów, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia ich organizmu. Nic dziwnego, że większość rodziców szuka metod, pozwalających na poprawę jakości powietrza, które znajduje się w pokojach dziecięcych.

Czy oczyszczacze powietrza to dobry pomysł? A może wystarczy jedynie systematyczne wietrzenie mieszkania, by cieszyć się zdrowym powietrzem. Warto odpowiedzieć na te pytania.

Noc, czyli walka, gdy okna powinny być zamknięte

Chociaż systematyczne otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń powinno być standardem, warto pamiętać o tym, co dzieje się, gdy kładziemy się spać. Często zapominamy o tym, że w nocy dzieci również oddychają, a patogeny atakują je ze zdwojoną siłą, natomiast okna powinny być zamknięte, gdyż przeciąg negatywnie wpłynie na stan młodych i nierozwiniętych organizmów.

Niewielkie oczyszczacze powietrza powinny jednak pomóc, pozbywając się wszystkich groźnych mikroorganizmów, bez konieczności ciągłego wietrzenia, które może być problematyczne podczas zimy, wiosny i jesieni, gdy temperatury nocne nie rozpieszczają domowników. Należy również zwrócić uwagę na utratę ciepła, ponieważ wietrzenie oznacza wpuszczenie zimnego powietrza do domu, a to z kolei wymaga bardziej intensywnego palenia w piecu lub kominku – efekt powinien być logiczny, ponieważ w konsekwencji czynów, rachunki za ogrzewanie maksymalnie wzrosną.

oczyszczacze powietrza

Wietrzenie – mało efektowne w miastach

Mieszkańcy dużych miast, często walczą ze smogiem i niską jakością powietrza. Otwarcie okien więc nie poradzi sobie z bakteriami, ponieważ do pomieszczeń przedostają się szczeliny – zwłaszcza w mieszkaniach, które usytuowane są na niższych piętrach lub nawet parterze, gdzie zanieczyszczone powietrze dociera szybciej i mocniej. W takich sytuacjach, oczyszczacze powietrza to niemal obowiązkowe wyposażenie, bez którego nie da się obejść, niezależnie, czy będą one znajdować się w pomieszczeniach i sypialniach osób dorosłych, czy dla najbardziej wymagających odbiorców, jakimi są m.in. dzieci.

Oczyszczacze powietrza nie należą do grupy przedmiotów drogich i trudno dostępnych, ponieważ bez problemu można znaleźć je we wszystkich sklepach z elektroniką. Chcąc jednak wybrać odpowiedni model dla siebie, warto zdecydować się na produkty od renomowanych producentów, których charakteryzuje wysoka jakość materiałów, przywiązanie uwagi do detali i przede wszystkim dbałość o własnych klientów.

Czasem najprostsze rozwiązania, należą do grupy najlepszych.