Narząd ruchu ze względu na swoją naturę i funkcje jest wyjątkowo narażony na wszelkie urazy. Bywa też często przeciążany, co prowadzi do różnego typu wad postawy. Zazwyczaj rozmaitego rodzaju wady układu ruchu powstają w wieku dziecięcym i okresie dojrzewania, kiedy to elastyczne kości i stawy poddawane są znacznym obciążeniom. Garbienie się, dźwiganie ciężarów i długie przesiadywanie przed komputerem to kilka powszechnych przyczyn powstawania problemów tego typu, chociaż oczywiście nie jedyne.

Płaskostopie

Przyczyną problemów z płaskostopiem jest niewłaściwa praca mięśni stóp oraz poddawanie ich dużym naciskom z powodu nadwagi czy długiej pracy w pozycji stojącej. Innym powodem jest chodzenie w źle dopasowanym obuwiu lub częste chodzenie w wysokich szpilkach. Do powstania płaskostopia może przyczynić się także uszkodzenie więzadeł czy stawów, znajdujących się w stopie. Chociaż choroba ta bywa przypisywana zazwyczaj dzieciom, dotyczy w dużym stopniu osób dorosłych. sklep ortopedycznyStopa dotknięta tą przypadłością dotyka w całości podłoża, co w efekcie przyczynia się do tworzenia się stanów zapalnych, obrzęków i wywołuje ból. W leczeniu płaskostopia ważne jest regularne uprawianie gimnastyki stóp. Dodatkowo, w sytuacji wystąpienia tej choroby, warto zakupić w sklepie ortopedycznym odpowiednie wkładki czy buty. Chociaż zdarza się widywać je w tradycyjnych sklepach obuwniczych, dobrze jest w tym celu odwiedzić profesjonalny sklep ortopedyczny lub dokonać zakupu w specjalistycznym sklepie internetowym. Najbardziej zaawansowane problemy płaskostopia wymagają interwencji chirurga ortopedy.

Skolioza

Ta wada postawy związana jest z nieprawidłowym skrzywieniem kręgosłupa. W przypadku skoliozy, kręgosłup wykrzywia się w nienaturalne łuki. Choroba ta spowodowana jest najczęściej brakiem ruchu i przyjmowaniem złej pozycji w trakcie siedzenia. Skolioza dotyka przede wszystkim dzieci i raczej sporadycznie powstaje w wieku dorosłym. Tę przypadłość można rozpoznać po wystających łopatkach i garbie żebrowym, a także po utracie osiowości między ramionami, a biodrami. Chociaż do postawienia diagnozy wystarczy najczęściej badanie manualne, specjalista może dodatkowo poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub o tomografię. W leczeniu początkowego stadium tej choroby, lekarze ortopedzi zalecają rozpoczęcie gimnastyki korekcyjnej. Środkiem stosowanym często przy korekcji kręgosłupa jest też chodzenie w korygującym gorsecie ortopedycznym. Miejscem, do którego powinniśmy się zwrócić w celu jego zakupu jest oczywiście sklep ortopedyczny. W przypadku najbardziej zaawansowanej postaci skoliozy, lekarze kierują na operację wszczepienia specjalistycznych aparatów i implantów, które co prawda zminimalizują problem, ale nie doprowadzą już niestety kręgosłupa do pożądanego stanu.