Jednym ze schorzeń, które dotykają bardzo dużą część społeczeństwa, jest nadciśnienie tętnicze. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest regularne mierzenie ciśnienia. Można to wykonać na kilka sposobów. Najdokładniejszą metodą są oczywiście ciśnieniomierze manualne, jednak te przeznaczone są dla profesjonalistów. Alternatywą dla tych ciśnieniomierzy są ciśnieniomierze elektroniczne.

Zasada działania ciśnieniomierzy elektronicznych

Ciśnieniomierze elektroniczne są bardzo dobrąCiśnieniomierz alternatywą dla wersji manualnych, dostać je możemy w każdym dobrym sklepie z akcesoriami medycznymi jak na przykład w https://www.zdrowiewmodzie.pl/29-cisnieniomierze-elektroniczne. Działają one na zasadzie oscylometrycznej, czyli wykorzystującej drgania mankietu wywoływane przez płynącą krew. Dzięki zastosowaniu tej metody pacjenci mogą samodzielnie mierzyć sobie ciśnienie bez wykorzystania słuchawek. Tego rodzaju ciśnieniomierze występują w dwóch wersjach - nadgarstkowych oraz naramiennych. Najbardziej popularne są wersje automatyczne, których użycie ogranicza się tylko do wciśnięcia i odczytania wyniku. Alternatywą dla ciśnieniomierzy automatycznych są ciśnieniomierze półautomatyczne, w których pompowanie mankietu następuje przy wykorzystaniu specjalnej gruszki. Dla użytkowników domowych najlepszym wyborem są ciśnieniomierz automatyczne.

Nadgarstkowy czy naramienny?

W większości przypadków najlepszym wyborem będą ciśnieniomierze wyposażone w mankiet na ramie, jednak w przypadku dość dużej otyłości jedyną alternatywą są ciśnieniomierze nadgarstkowe. Te drugie także zwykle poleca się dla osób, które muszą wykonywać pomiary często. Jest to związane z rozmiarami samego urządzenia, które jest o wiele mniejsze niż rozwiązania naramienne. Jednak należy pamiętać, że wskazania pokazywane przez ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej dokładne, ponieważ cieńsze żyły są bardziej podatne na miażdżycę, co w starszym wieku może powodować przekłamania wyników.

Jaki mankiet

Jeszcze jedną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę ciśnieniomierze elektroniczne, jest rodzaj mankietu. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór mankietu. Mankiet nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Warto sprawdzić, czy producent posiada w swojej ofercie ciśnieniomierz wyposażony w mankiet doskonale pasujący do naszej ręki. Standardowy mankiet dostępny w większości ciśnieniomierzy nadaje się do mierzenia ciśnienia u osób, które mają obwód ręki pomiędzy 20 a 32 cm. W przypadku gdy obwód ręki będzie większy, a nie zastosuje się odpowiednio powiększonego mankietu, wyniki mogą być zawyżone. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj zakładania mankietu. Im jest on wygodniejszy, tym samodzielne użytkowanie będzie prostsze.