Niemowlęta chłoną świat wszystkimi zmysłami. Pierwszy rok życia oznacza dla dziecka bardzo dużo zmian. To czas najbardziej intensywnego rozwoju, który rzutuje na całe przyszłe życie. W tym czasie zanikają komórki nerwowe, które są przez organizm uznawane za niepotrzebne. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia stymulacja młodego umysłu, która nie dopuszcza do tego efektu.

zabawki dla niemowlątMalutkie dzieci nie potrafią jeszcze chodzić, a sztukę siadania opanowują dopiero w wieku kilku miesięcy. Powoli uczą się chwytać, trzymać, z czasem zaczynają gaworzyć. Lubią jednak się bawić, ponieważ każda zabawa oznacza dla dziecka naukę i poznawanie nowych rzeczy. Najkorzystniejsza dla dzieci jest twórcza zabawa, w której może również uczestniczyć rodzic. Możemy kupić gotowe zabawki dla niemowląt, ale warto też spróbować wyczarować coś samodzielnie. Własne zabawki równie doskonale spełnią swoje zadanie.

Kółeczko i wstążki

Do wykonania tej zabawki wystarczy drewniane kółeczko i kilka długich, kolorowych wstążeczek. Wstążki mocujemy na kółku , np. kilka tasiemek w różnych kolorach. Dzieci lubią obserwować falujące tasiemki, uczą się rozpoznawania kolorów, ćwiczą chwytanie i manipulowanie małymi przedmiotami.

Butelki z plastiku

Zabawki dla niemowląt powinny wydawać dźwięki. Każdy ma w swoim domu przedmioty, które można wykorzystać do wykonania ciekawej grzechotki. Wystarczy do tego mała butelka plastikowa (np. o pojemności 0,33 lub 0,5 litra) i ziarenka kawy, grochu lub ryżu. Można wykonać kilka takich grzechotek, a do każdej wsypać inny surowiec. Dzięki temu butelki będą różniły się ciężkością i rodzajem wydawanego dźwięku.

Domowa piaskownica

Maluchy uwielbiają zabawy w piasku. Jednak nie zawsze jest czas lub odpowiednia pogoda na wizytę na placu zabaw. Możemy jednak przenieść piaskownicę do własnego salonu. Wystarczy wypełnić dużą miskę zwykłą mąką, która będzie imitować piasek. Świetna zabawa gwarantowana. Dodatkowo mąka jest czysta, czego nie można powiedzieć o piasku na placu zabaw.

Jeśli jednak nie mamy czasu lub nie czujemy się na siłach, by wykonać samodzielnie zabawkę dla malucha, lepiej skorzystajmy z oferty sklepów sprzedających bezpieczne zabawki dla dzieci jak np. http://mamaplus.pl/t/k/zabawki-i-pojazdy/dla-niemowlat.