Jeszcze kilkanaście lat temu obecność w domu jakichkolwiek bardziej skomplikowanych zabawek dziecięcych budziła zazdrość maluchów i ich rodziców. Dziś zabawki są tak powszechne, że możemy kupić je nie tylko w dedykowanych sklepach, ale również marketach czy innych przybytkach. To jednak nie sprawia, że wszystkie są warte uwagi – rodzice coraz większą wagę przykładają do starannego doboru zabawek.

Jedną z takich zabawek, które obecnie są niezwykle popularne, staje się piasek kinetyczny. Ten niezwykły piasek, jako alternatywa zwykłego, sprawdza się jednak o wiele lepiej aniżeli inne, podobne sypkie materiały. Z czego wynika fenomen tego niezwykłego piasku? Dlaczego w wielu kręgach pedagogów, fizjoterapeutów czy pediatrów poleca się stosować go w ramach codziennych zabaw? Sprawdźmy!

piasek kinetycznyCo to właściwie jest?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest piasek kinetyczny. W rzeczywistości aż w 99% jest to zwykle normalny piasek, stworzony ze specjalnie przesianych i dobranych wielkością ziaren. Dodatkowo dodaje się do niego polimer, dzięki któremu piasek ma charakterystyczną konsystencję – nie jest całkowicie sypki, można z niego formować kształty jak np. z plasteliny, ale nie jest również tak twardy jak ona. Można by stwierdzić, że piasek kinetyczny przypomina mokry, plażowy piasek, nie jest to jednak również do końca prawda. Ważne jest jednak to, że uzyskana mieszanka jest łatwa w utrzymaniu, a dodatkowo stuprocentowo bezpieczna dla dzieci, nawet cierpiących na rozmaite alergie kontaktowe. Według specjalistów nawet przypadkowe zjedzenie piasku nie powinno być groźne dla dziecka, choć rzecz jasna trzeba temu zapobiegać, kontrolując zabawę.

Dlaczego piasek robi furorę?

Zdawać by się mogło, że piasek kinetyczny, prócz nieco bardziej wiążącej masy aniżeli zwykły, mokry piasek, nie jest niczym niezwykłym. Tymczasem to właśnie ta jego cecha sprawia, że wielu rodziców wybiera piasek dla swoich pociech. Co więcej, jest on wykorzystywany przez rehabilitantów i psychologów pracujących z dziećmi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sama zabawa piaskiem kinetycznym uznana została na podstawie wielu badań i eksperymentów za niezwykle relaksującą i odprężającą. To sprawia, że dzieci przy zabawie uspokajają się, co ułatwia rozwiązywanie problemów i pracę z problemowymi maluchami. Co więcej, niezwykły charakter piasku i jego konsystencja zachęcają dziecko do zabaw manualnych, dzięki czemu piasek stosuje się w terapii ręki, przy rozwoju manualnym oraz wyrabianiu prawidłowego chwytu czy poprawie napięcia nerwowego.