Altówka jest większa od skrzypiec i to jest jedna z podstawowych różnic między tymi dwoma instrumentami. To strunowy instrument muzyczny, który w przeciwieństwie do skrzypiec ma potężniejszy, ale niższy i łagodniejszy ton. Altówka to instrument smyczkowy, czterostrunowy.

Niechlubna historia altówki

AltówkaAltówka niegdyś nie występowała jako solowy instrument. Była deprecjonowana, a nawet bywała przedmiotem żartów ze strony profesjonalnych muzyków i znawców. Nazywana siostrą skrzypiec powstałą przez pomyłkę. Umniejszanie temu instrumentowi oraz sprowadzanie go na skraj orkiestry jest zupełnie niezasadne. Zwłaszcza, że altówka była ulubionym instrumentem Amadeusza Mozarta, a także grał na niej Ludwig van Beethoven, czy Niccolò Paganini.

Niechlubna historia altówki powstała nieco przez przypadek i ze względu czasowych podobieństw powstania ze skrzypcami. Te drugie wydawały się instrumentem doskonałym, o dojmującym dźwięku i wyrafinowanym kształcie. Powstanie altówki i skrzypiec datuje się na koniec XVI wieku. Altówka była większa, a jej doskonalszą wersją i przede wszystkim mniejsza miały być skrzypce. Te dwa instrumenty wydobywają inne dźwięki, choć altówka wydaje z siebie bardziej przytłumiony dźwięk, a nie tak donośny i dźwięczący jak skrzypce. Altówka uznawana jest po prostu za gorszą wersję skrzypiec, choć tak naprawdę była ich pierwowzorem, który ostatecznie doczekał się autonomiczności i jest powszechnie dostępny na wyciągnięcie ręki w tym miejscu: https://riff.net.pl/351-altowki.

Powrót do łask

Tak naprawdę ta zapomniana altówka powróciła do łask w wieku XIX. Musiała więc trochę poczekać na swój moment, w którym nie byłaby tylko marginalnym instrumentem w całej orkiestrze. Wiek XIX był wiekiem odkryć muzycznych, w którym dostrzeżono nowe możliwości wiolonczeli, rogów, a także altówki. Paganini z altówki uczynił instrument wiodący w swej symfonii Harold w Italii. Prawdziwy renesans altówki przypada jednak na wiek XX, bo wtedy to zaczęły powstawać koncerty altówkowe, w których instrument ten wiódł „pierwsze skrzypce”. Muzyka ta doceniona została dlatego, że była trudna, wirtuozerska, a przy tym niepowtarzalna w swym brzmieniu.

Dziś altówka jest samodzielnym instrumentem chętnie wybieranym przez muzyków, gdyż posiada głęboki dźwięk, który idealnie wybija się w utworach muzycznych. Tak naprawdę nauka gry na altówce jest bardziej wymagająca, niż ta na skrzypcach.