Łóżeczko służy dziecku przede wszystkim do snu. Im jednak dziecko jest starsze, tym częściej jego zastosowanie staje się o wiele szersze. Noworodki śpią w kołyskach, a potem przenoszone są do większych łóżeczek, w których spędzają też część dnia w okresie czuwania. Wtedy przydają się rozmaite gadżety, a na ich czele stoją zwykle karuzele do łóżeczka.

Nie jest to jednak tak oczywiste, jak się nam zdaje – wybrać odpowiednią karuzelę. Okazuje się bowiem, że zabawek tego rodzaju jest bardzo dużo, ale nie wszystkie spełniają wymogi związane z bezpieczeństwem. Spośród tej grupy nadal mamy sporo rozmaitych produktów, które nie będą odpowiednie dla oczekiwań rodziców. Sprawdźmy zatem, jak powinna być dobrana karuzela do łóżeczka.

Zabawki – ale jakie?

Karuzela do łóżeczka

Praktycznie każda karuzela do łóżeczka posiada specjalny talerz z zawieszonymi na niej zabawkami. Czy istnieją jakieś wytyczne, które pomogłyby w doborze takich zabawek? Na pewno jest kilka wskazówek. Przede wszystkim warto zainwestować w zabawki wyprofilowane w stronę dziecka, czyli lekko przechylone, aby dziecko widziało je w całości, a nie tylko ich dolny zarys. Plastikowe zabawki łatwiej jest wyczyścić, ale te materiałowe w razie przypadkowego wpadnięcia do łóżeczka nie zrobią dziecku krzywdy. Dobrze jednak, gdy są odczepiane, wtedy możemy je po prostu uprać. Zwykle również służą dziecku jako maskotki, gdy już nieco podrośnie.

Dodatkowe opcje

Warto wiedzieć, że często karuzela do łóżeczka może mieć również dodatkowe opcje. Bywają one przydatne zwłaszcza w przypadku, gdy zależy nam na zorganizowaniu dziecku kącika, w którym będzie czuło się całkowicie bezpiecznie i zajmie się na jakiś czas. Pierwszym z takich udogodnień są rzecz jasna rozmaite melodie. Dobrze jest wybrać opcję przełączania melodii dużymi przyciskami, aby w przyszłości dziecko samo mogło obsłużyć karuzelę. Warto też, aby miała kilkustopniową skalę głośności wraz z opcją całkowitego wyciszenia muzyki. Drugą opcją jest projektor, który będzie wyświetlał dziecku na suficie przyjemne obrazki czy np. gwiazdki. Zazwyczaj światło to nie jest bardzo jasne i wiele dzieci czuje się lepiej, gdy może przy nim zasypiać. Co więcej, karuzele do łóżeczka posiadające tego rodzaju projektory oferują niejednokrotnie opcję specjalnej lampki z ciepłym światłem, przydatną tak dla starszego dziecka, jak i rodziców maluszka. Idealna karuzela do łóżeczka oznacza w przypadku różnych rodziców i dzieci rozmaite rzeczy. Kupując ją warto jednak zainwestować w sprzęt sprawdzonej marki, posiadający wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i wykonany z nietoksycznych materiałów.