Spośród gamy zajęć pozalekcyjnych niektórzy rodzice wybierają dla swoich pociech naukę chińskiego dla dzieci. W artykule przedstawiamy specyfikę tych zajęć.

Kiedy warto zacząć?

Lektorzy ze szkół językowych zalecają, by naukę obcego języka, także mandaryńskiego, zacząć jak najwcześniej. Jeśli dziecko jest otwarte i ciekawe świata, nie boi się nowych sytuacji i osób śmiało można posłać je na lekcje. Warto to zrobić, zanim na dobre nauczy się mówić, wówczas przyswajanie wymowy i intonacji będzie przychodziło małemu uczniowi niemal bez problemu. Nauka chińskiego dla dzieci, nawet bardzo małych, najlepsze efekty przynosi wówczas, gdy dziecko nie przyswoiło jeszcze wszystkich reguł gramatycznych ojczystego języka. Dzięki temu uczy się struktury języka mandaryńskiego bez porównywania ich do zasad gramatyki polskiej.

Metodyka nauczania

Naukę chińskiego dla dzieci ułatwia fakt, że język mandaryński składa się z systemu znaków, a niektóre z wyglądu przypominają rzecz albo osobę, którą określają. Tak na przykład jest w przypadku symbolu 木,który przypomina i oznacza drzewo. Dzieci łatwo zauważą to podobieństwo. Na zajęciach mali słuchacze uczą się m.in. kaligrafowania znaków, co rozwija ich zdolności manualne, wyobraźnię i pamięć. Poza tym nauka chińskiego dla dzieci odbywa się w dużej mierze poprzez zabawę – maluchy śpiewają piosenki, oglądają bajki, uczą się prostych wierszyków i w ten sposób, niejako przy okazji, przyswajają sobie prawidłową wymowę słów oraz ich znaczenie.

Rola rodziców

Opiekunowie mają duży wpływ na to, jak będzie wyglądała nauka chińskiego dla dzieci. Gdy już wybiorą te zajęcia dla swojej pociechy, powinni pilnować, by regularnie w nich uczestniczyła. Powinni też zachęcać dziecko do ćwiczenia tekstów wierszyków i piosenek, których nauczyło się w tracie zajęć, oraz pomóc mu szukać w Internecie nagrań edukacyjnych w języku chińskim. Lektorzy przestrzegają jednak przed powtarzaniem z pociechą zwrotów z zajęć, jeśli rodzic sam nie zna chińskiego. W ten sposób można zaburzyć proces przyswajania przez dziecko prawidłowej wymowy. Przez wielu rodziców nauka języka chińskiego przez dziecko traktowana jest jako inwestycja w jego przyszłość. Nawet jeśli pociecha nie zostanie w przyszłości sinologiem, to znajomość języka mandaryńskiego może mu kiedyś pomóc w życiu zawodowym. Więcej na temat nauki języka chińskiego dla dzieci znajdziesz na stronie: http://akademiachinskiego.com.pl/nauka-chinskiego-dla-dzieci-sposobem-na-lukratywna-posade-w-doroslym-zyciu/.