Wbrew ogólnym przekonaniom, mata edukacyjna wyposażona w szereg różnorodnych zawieszek i elementów dodatkowych, odgrywa szalenie ważny wpływ w kształtowaniu prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Oddziałuje bowiem na poszczególne zmysły, dzięki czemu znajduje zastosowanie na każdym etapie jego życia. Maty edukacyjne znajdujące się na stronie https://www.toysplanet.pl/pol_m_Zabawki-dla-niemowlat_Maty-edukacyjne-139.html rozwijają w smykach wiele umiejętności. Pozwalają na poznawanie otaczającego świata. A wszystko to poprzez radosną zabawę.
Rozwijam zmysł poznawczy...

Udowodniono, że maty edukacyjne posiadają umiejętność odkrywania zależności przyczynowo-skutkowych. Niemowlę jest bardziej świadome pewnych zdarzeń i za pomocą metody prób i błędów zapoznaje się z otaczającymi przedmiotami. Naciskając zabawkę zaczyna rozumieć, że wyda ona pewien dźwięk. Znajdujące się w sprzedaży maty wyposażone są w szereg różnorodnych zawieszek, które można pociągać czy poruszać. W rezultacie, uczą się zależności przyczyna – skutek, kształtując tym samym początek logicznego myślenia.
... i dostrzegania
Po urodzeniu maluch ma przed oczyma zamazany obraz, który widzi maksymalnie z odległości 30 cm. Jednak jego uwagę przyciągają kontrastowe elementy. To właśnie na tych elementach bazuje konstrukcja mat edukacyjnych. Z czasem zaczyna rozwijać się umiejętność widzenia głębi, przez co dzieciaki zaczynają czerpać większą radość z możliwości chwytania zawieszek znajdujących się na pałąkach.
Umiem chwytać i łapać interesujące przedmioty
Maty edukacyjne przepełnione różnorodnymi zawieszkami i elementami dodatkowymi stymulują maluchy do chwytania i dotykania znajdujących się w ich pobliżu rzeczy. W ten sposób zaczynają rozumieć związek przyczynowo-skutkowy, w konsekwencji czego maluchy pięcio-, sześciomiesięczne zdobywają umiejętność celowego, przemyślanego łapania przedmiotów. To jednak nie koniec. Maty edukacyjne kształtują sprawność podnoszenia obu rąk jednocześnie w linii środkowej ciała. Wbrew pozorom to ważna umiejętność, która będzie w ogromnej mierze rzutować na naukę raczkowania, gdyż pozwala na rozwój struktur mózgowych, odpowiedzialnych za motorykę.
Poruszam się i wzmacniam swoje ciało
Wiszące nad główką maluszka przedmioty zachęcają go do ćwiczenia mięśni ramion, nóg, pleców, brzucha i szyi. Możliwość układania smyków na brzuszku wpływa pozytywnie na wzmocnienie mięśni ramion, rąk i szyi, wspierając jednocześnie umiejętności motoryczne, jak obracanie, chodzenie i czołganie.