W góry zimą. Na co zwrócić uwagę?

Któż nie widział internetowych memów ukazujących turystów, którzy na wyprawy w góry próbują iść w klapkach, koturnach, czy kozakach na obcasach. Niestety – nie jest to zgrabny fotomontaż, ale porażająca prawda. Odpowiednie służby niemal codziennie zgłaszają interwencje, których ofiarami są osoby niedostosowane do warunków panujących w górach. Problemy z zejściem, odmrożenia, złamania. Wiele z tych wypadków spowodowanych jest przez brak świadomości i odpowiedniego ubioru. A wystarcza dobre buty, ciepłe czapki zimowe męskie i damskie, nieprzemakalna kurtka i wełniana czapka oraz trochę wyobraźni.

Jakie rzeczy warto mieć

Czapki zimowe męskieCzy to ignorancja, czy nie wiedza, a może po prostu turyści, którzy wybierają się w góry – zwłaszcza zimą – nie wiedzą co zabrać i co na siebie założyć? Skąd tyle przypadków nieodpowiedniego obuwia, czy okrycia wierzchniego? Wielu tłumaczy sobie, że nie potrzebuje wymyślnego stroju, bo nie będzie wspinało się po górach. Nawet podczas spacerów warto być w górach ubranym w odpowiedni sposób.

Jeśli zima to też czapka

Czapki zimowe męskie i damskie to obowiązkowy element stroju w góry. Według badań przez głowę ucieka połowa ciepła ciała! A tak jak wspominaliśmy wyżej, wyziębienia w górach niestety zdarzają się często. Wystarczy ciepła, wełniana czapka, by się przed tym uchronić. Niektóre czapki zimowe męskie https://pamami.pl/pol_m_On_Czapki-meskie_Czapki-zimowe-meskie-343.html, a także damskie posiadają odblaski, co jest przydatne podczas uprawiania zimowych sportów. Nie zapomnij także o kominie oraz chuście. To świetna alternatywa dla szala – cieplejsza i wygodniejsza, zwłaszcza w górach.

Okrycie wierzchnie

Sporty zimowe, czy spacery – potrzebna tobie będzie nieprzemakalna, ocieplana kurtka z kapturem, wykonana ze specjalnego materiału. Taka kurtka to dość spory wydatek, ale na pewno opłacalny, bo kurtka ta dobrze izoluje ciepło i chroni przed wiatrem. Nie będzie to zakup jednorazowy, bo taką kurtkę można używać na co dzień.

Buty

Wiele złamań, skręceń, czy innego rodzaju wypadków spowodowanych jest nieodpowiednim obuwiem. W górach powinno się mieć trapery, bądź innego rodzaju buty trekkingowe, które sięgają za kostkę. Stabilizują stopę, ułatwiają poruszanie się przez śnieg, a do tego są ciepłe i dobrze izolujące nogę. To też dość spory wydatek, ale w górach niezbędny.

W zima w górach przydają się także okulary przeciwsłoneczne. Przy dobrej pogodzie zimą słońce w górach potrafi być naprawdę intensywne. Bez dobrych okularów z ochroną przed UV się nie obędzie.

Odpowiedni strój w góry – zwłaszcza jeśli planujemy wycieczki albo sporty zimowe – nie jest trudny do właściwego skompletowania. Nawet laik w tym temacie nie będzie miał problemu z dopasowaniem odpowiednich butów, kurtki, czy czapki zimowej męskiej i damskiej.