W ostatnich latach w Polsce przeżywamy wręcz plagę rozmaitych irytujących pasożytów. Wiele z nich, jak np. kleszcze będące pajęczakami, które są również groźne dla zdrowia z uwagi na przenoszone choroby. Z tego powodu staramy się zabezpieczać – jak jednak to robić, aby nie szpikować się chemią? Jednym z lepszych wyborów, przynajmniej według specjalistów, pozostaje wciąż czystek. Roślina ta zyskała sobie popularność już jakiś czas temu, zarówno jako dodatek do diety ludzkiej, jak i zwierzęcej. Faktycznie, działanie czystka jest udowodnione naukowo, a to sprawia, że jego popularność jest coraz większa, zwłaszcza wśród osób, które nie chcą wtłaczać do swojego organizmu zbędnej chemii. Sprawdźmy zatem, jak działa ta roślina i dlaczego może być stosowana w walce z kleszczami.
Czym jest czystek?
Aby zastanowić się nad działaniem tej rośliny, dobrze jest uświadomić sobie, czym właściwie jest ten osławiony czystek. Jest to przede wszystkim zioło o właściwościach leczniczych, popularne przede wszystkim w Europie i od czasów średniowiecza stosowane zarówno jako lek, jak również… w formie alternatywy dla zwykłej herbaty! Dziś czystek uprawia się zarówno w celu pozyskania surowca medycznego, dbając o jego organiczną, ekologiczną uprawę, jak również zbiera się z terenów, gdzie rośnie naturalnie – zwłaszcza na użytek własny.
Dlaczego sprawdza się przeciwko kleszczom?
Właściwości czystka w działaniu przeciwko kleszczom, ale również i innym owadom uciążliwym latem – choćby komarom – wynikają przede wszystkim z olejków eterycznych, które są w nim zawarte. W takim przypadku zioło można stosować na dwa sposoby, ale w każdej sytuacji niezbędne jest przygotowanie aromatycznego wywaru z czystka. W przypadku stosowania zewnętrznego wywar należy po prostu przestudzić, a następnie nanieść na skórę, ubranie czy dziecięcy wózek – pomocny może być tutaj rozpylacz. Co istotne, tego rodzaju wywar można stosować również u zwierząt, po naniesieniu na sierść. Drugą metodą jest regularne spożywanie herbaty z czystka, dzięki czemu część olejków uwalniana jest wraz z potem.
Walka z boreliozą
Niestety, kleszcze jako takie nie są jedynym zagrożeniem – to ich ugryzienia są naprawdę niebezpieczne. Szacuje się, że obecnie około połowa populacji kleszczy spotykanych w centralnej Polsce przenosi boreliozę albo babeszjozę (chorobę, na którą zapadają zwierzęta i która często jest dla nich śmiertelna w skutkach). Z tego powodu zioło dobrze jest wprowadzić również do swojej diety, jako że zawarte w nich naturalne substancje neutralizują krętka boreliozy. Ekologiczny czystek w atrakcyjnej cenie znaleźć można w sklepie Zielona Esencja.