Śpiewają, że „Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą”, aczkolwiek zapewniamy, że kobiety również mogą zostać świetnymi gitarzystkami. W drodze do sukcesu liczą się przede wszystkim godziny spędzone na praktyce. Nauka gry na gitarze jest od lat niezwykle popularna, ponieważ to jeden z najpopularniejszych instrumentów. Studium gitarowe można odbyć w licznych szkołach muzycznych, na specjalistycznych kierunkach studiów lub podczas prywatnych lekcji z doświadczonym nauczycielem.

Trudne początki, ale…

Jak każdą naukę, również i tę dla przyszłych gitarzystów najlepiej zacząć jak najwcześniej, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w późniejszym wieku. Studium gitarowe to dobra okazja na poznanie swoich możliwości na każdym etapie życia, a efekt zależy od motywacji, samozaparcia oraz ciężkiej pracy, jaką włożymy w opanowanie techniki. Gra na gitarze pozwala rozwinąć umiejętności manualne, rytmikę oraz słuch muzyczny. Mawiają, że z tym trzeba się urodzić, aczkolwiek wierzymy, że każdy jest się w stanie nauczyć chociaż podstaw, a przecież gra na gitarze nie musi prowadzić nas od razu do bycia wirtuozem. Może być to sposób na spędzanie wolnego czasu, hobby, czy po prostu doskonała zabawa.

Szkoły dla gitarzystów

Jednak dla tych, którzy postanowili poprzeć swoje umiejętności odpowiednimi dokumentami, zalecane jest studium gitarowe. Na takie zajęcia bądź kierunek studiów można zapisać się na uczelniach publicznych typu akademie muzyczne oraz innych oferujących kształcenie z zakresu muzyki i instrumentalistyki. Dodatkowo studium gitarowe udostępniane jest przez wiele prywatnych uczelni lub szkół muzycznych. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, w każdym przypadku możemy liczyć na wysoki poziom oferowanych zajęć, kontakt z profesjonalistami oraz szeroki zakres wymagań, jakich będzie się od nas oczekiwać. [caption id="attachment_4111" align="alignnone" width="458"]studium gitarowe Studium gitarowe Światgitary[/caption]

Kompetencje i praca

Po ukończeniu studium gitarowego absolwent otrzymuje dyplom (jeżeli mamy do czynienia z uczelnią wyższą, to jest to dyplom licencjata, magistra lub doktora), który umożliwia mu podjęcie pracy w zakresie działalności muzycznej (instrumentalista, solista, kameralista), animacji muzycznej, prowadzenia działalności mającej na celu upowszechnianie sztuki muzycznej w instytucjach kultury oraz pracy, jako dydaktyk w szkolnictwie artystycznym. Warto wspomnieć, że wraz z przejściem kolejnych etapów studium gitarowego, zakres kompetencji powiększa się, a absolwenci utrzymują coraz szerszy dostęp do zajęć, jakie oferuje rynek dla osób z danymi umiejętnościami. Studium gitarowe to nie tylko rozwój twardych kompetencji, jakie posiądziemy po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów. To także umiejętności przydatne podczas nieco mniej formalnych działań, typu granie w zespole (zarówno tym komercyjnym, jak i koleżeńskim bandzie), czy nawet akompaniowaniem na różnych imprezach i spotkaniach towarzyskich, na których gitara zawsze jest głównym punktem programu. Decydując się na studium gitarowe, musimy być pewni swojej determinacji, chęci do nauki oraz tego, że chcemy, aby gitara stała się integralną częścią naszego życia. Jednak, gdy przejdziemy już tę ciężką drogę, będziemy w pełni usatysfakcjonowani, zadowoleni z siebie i w dodatku wyposażeni w szereg umiejętności, które mogą się okazać przydatne zarówno podczas kariery zawodowej, jak i życia prywatnego.