Każdy rodzic chce przede wszystkim, aby jego dziecko było zdrowie i prawidłowo się rozwijało. Nikt nie jest jednak w stanie czuwać nad maluchami przez cały dzień nie spuszczając z nich wzroku nawet na moment. Jedyną skuteczną metodą ich ochrony jest nauka podstawowych zasad higieny. Należy pokazać jak używać szczoteczki dla dzieci oraz wyrobić nawyk regularnego mycia rąk.

Ochrona uzębienia

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest dbanie o zęby. Każdy wie, jakie problemy mogą wyniknąć z braku ich ochrony i chciałby ich uniknąć. W przypadku maluchów sprawa jest jednak bardziej złożona. Przede wszystkim wybór szczoteczki dla dzieci powinien być dokonany z należytą uwagą. Warto poradzić się w tej kwestii stomatologa. Zakup wersji o zbyt twardych włoskach może zranić dziąsła malucha, co może go skutecznie zniechęcić do korzystania z niej. Z kolei wybór przesadnie miękkiej nie zapewni skutecznej ochrony. Największym wyzwaniem jest jednak sprawienie, aby szczoteczki dla dzieci nie były tylko kolorowym gadżetem, który zalega w łazience, lecz były regularnie używane. Warto przedstawić na początku tę czynność jako dobrą zabawę. Duża oferta szczoteczek dla dzieci np. taka jak na stronie: https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Szczoteczki-manualne_Szczoteczki-dla-dzieci-169.html pozwala na wybór takiej, która będzie atrakcyjna dla malucha.

Nawyk mycia rąk

mycie rąkDla zdrowia każdego dziecka kluczowe znaczenie ma przyzwyczajenie go do regularnego mycia rąk. To właśnie brudne dłonie są źródłem wielu zarazków i mogą być przyczyną wielu chorób. Oczywiście nie należy w tej kwestii popadać w przesadę i zmuszać do biegania do łazienki po każdej wykonanej czynności. Przede wszystkim chodzi o uświadomienie tego faktu i wyrobienie nawyku. Należy jak najwcześniej sprawić, żeby mycie rąk przed posiłkiem było po prostu obowiązkiem. Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci należy oduczyć wkładania do ust brudnych przedmiotów i własnych dłoni. Przestrzeganie tych prostych zasad zapewni niezbędną ochronę i będzie stanowiło dobrą podstawę do nauki kolejnych zdrowych zwyczajów.