Dzieci uczą się poprzez obserwacje, dlatego wdrażanie od samego początku odpowiednich nawyków może bardzo korzystnie wpłynąć na rozwój malucha i na jego zachowanie w przyszłości. Warto więc już od pierwszych lat angażować dzieci do pracy w domu. Nie musi to być oczywiście rąbanie drewna, czy przynoszenie najcięższych zakupów, jednak drobne pomoce sprawią, że dzieci chętniej zaczną wykonywać je samodzielnie uważając to za normę, a nie obowiązek. Jak zachęcić dzieci do pomocy w domu? Oto kilka sposobów!

Krok pierwszy – motywacja

Nawet najbardziej zdolne dziecko, gdy nie będzie chwalone, może nie mieć motywacji do czegokolwiek. Warto więc czasem pochwalić malucha za dobrze posprzątany pokój, otrzymanie dobrej oceny, czy pomoc przy zmywaniu naczyń. Praca dziecka jest bardzo ważna i aby była efektywna, warto go też czasem nagradzać. Jeśli zastanawiasz się jak zachęcić dzieci do pomocy w domu, odpowiedź jest prosta: za wykonanie poleconego zadania obdarz je wyczekiwanym cukierkiem, czy choćby miłym słowem, a obowiązki wreszcie wejdą im w nawyk. jak zachęcić dziecko do pomocy

Krok drugi – regularność

Gdy dziecko raz na miesiąc samodzielnie posprząta swój pokój nie nauczy się czystości. Tu ważna jest regularność i powtarzanie pewnych czynności. Gdy po powrocie z zakupów dziecko będzie proszone o pomoc w rozładowaniu zakupów, nauczy się, że jest to konieczne. Tak samo jest z porządkami. Warto jednak być dla swoich pociech przykładem. Gdy sami będziemy sprzątać z rzadka, dziecko też się nie nauczyć regularnych porządków.

Krok trzeci – nowe obowiązki wzrastają wraz z wiekiem

Pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do pomocy jest wiele. Od nagród, drobnych kar, po wdrażane nawyki. Ważne jest również stopniowanie obowiązków. Dzieci w wieku dwóch i trzech lat bardzo chętnie spędzają czas z ukochanymi rodzicami, co można świetnie wykorzystać. Porządki w zabawkach, wyrzucanie drobnych papierków, czy karmienie zwierząt – pod bacznym okiem rodziców to obowiązki, które dzieci w tym wieku mogą wykonywać i zazwyczaj robią to z uśmiechem na ustach. W wieku czterech i pięciu lat dzieci więcej czasu spędzają już samodzielnie, dlatego ich entuzjazm do pomocy maleje. Jednak akie prace domowe jak: zbieranie talerzy po obiedzie, sortowanie zabawek, rozpakowywanie zabawek, czy ścielenie łózka to bardzo proste czynności, z którymi pięciolatek z całą pewnością sobie poradzi. Teraz na pewno wiesz już, jak zachęcić dzieci do pomocy w domu.